Aktuality
O expedícii
Členovia expedície
Príprava
Les Droites
Materiál
Partneri
Fotogaléria
Projekt 2006
Kniha návštev
Kontakt
 
NAJVÄČŠÍMI STENAMI ALPSKÝM ŠTÝLOM
 
Cieľ projektu:
Po minuloročných úspešných horolezeckých expedíciach v Karakorame a v Himalájach sú naše skúsenosti z lezenia veľkých stien na vysokej úrovni. Náš tohtoročný výstup na Great Trango je dôkazom toho, že dokážeme liezť aj v extrémnych podmienkach niekoľko dní. Naše schopnosti však siahajú oveľa ďalej. Aj preto sme sa rozhodli pre náročnejšie ciele a vyššie nadmorské výšky.

PROJEKT 2006 Naším celkovým cieľom je dosiahnuť, aby bolo slovenské horolezectvo opäť známe v zahraníčí a prinieslo do svetového lezeckého diania nový pohľad. Zároveň chceme opäť oživiť záujem našej verejnosti o lezenie. Aj preto by sme radi prinášali za pomoci satelitného spojenia aktuálne správy z diania expedície (krátke správy, fotografie) a umožnili tak záujemcom vizuálnu “účasť” na expedícii. Dramatické okamihy výstupov, čaro lezenia v strmých stenách a v zóne smrti plánujeme verejnosti priblížiť za pomoci kamery a zachytiť tak momenty, ktoré sú už pre niektorých za hranicou ľudských možností. Spolupracujeme s profesionálnymi filmármi, ktorí nami vyrobený materiál spracujú.

Športová hodnota:
Našou prioritou je liezť alpským štýlom v najväčších stenách sveta. Je to najčistejší spôsob lezenia, t.z. bez pomocných fixných lán, vopred budovaných výškových táborov a kyslíkových prístrojov. Je to druh lezenia založený na družstve silnom fyzicky ale hlavne psychicky. Hodnota prvovýstupu týmto štýlom stúpa. Náročnosť projektu je aj v odľahlosti vybraných stien (prístup, pomoc v prípade núdze), v ich nadmorskej výške a samozrejme v technickej obtiažnosti výstupov.

Popis cieľa:
Tento projekt je koncipovaný ako dvojročný s ideou realizovať sériu kvalitných horolezeckých výkonov, zrovnateľných so svetovou úrovňou. Termín celého projektu je január 2006 - január 2008.

Naším cieľom pre rok 2006 je výstup alpským štýlom na vežu Cerro Torre (3.128m, Patagónia/ Argentína/Južná Amerika), ktorá patrí medzi najkrajšie ale zároveň i najobávanejšie skalné veže na svete. Povestné búrky v týchto oblastiach robia z tejto strmej veže jeden z najväčších horolezeckých cieľov. Ďalším naším cieľom je Gasherbrum IV (7.925m, Karakoram/Pakistan/Ázia). Dva a pol kilometrová stena, nazývaná tiež žiarivá, má všetko, čo má mať veľký horolezecký cieľ : je strmá, nepriaznivo členitá, objektívne nebezpečná, so značnou relatívnou výškou, komplikovaným zostupom a možnosťou ústupu. Je len málo horolezcov na svete, ktorým sa podarilo dosiahnuť tento vrchol.


 


Stránka vznikla v rámci projektu EXPEDITION.SK - zadarmo vytvoríme stránky vašich expedícií.