Aktuality
O expedícii
Členovia expedície
Príprava
Les Droites
Materiál
Partneri
Fotogaléria
Projekt 2006
Kniha návštev
Kontakt
 
PRVOVÝSTUP V SEVERNEJ STENE LES DROITES
 
Severná stena Les Droites Visíme na dvoch skrutkách sto metrov pod vrcholom Droatov. Je už tma a nám je jasné, že to vyrieši jedine druhý bivak. Ale kde? Všetko je tu strmé a prestáť celú noc sa nám moc nechce. Zlaníme preto dole päťdesiat metrov a v záveji snehu kopeme čo to dá. Je jasná noc, - 20°C a hreje nás jedine predstava, že zajtra už budeme dole na chate Couvercle.

Príprava do Patagónie či na G4? Zbalení sme na sedem dní ale či bude ešte chuť sa odtiaľto rovno presunúť pod Grandes Jorasses a vyliezť tam novú cestu, to naozaj neviem. Dnes sme preliezli len dvesto metrov v strmej skale a v slabo vytečených ľadoch. Podmienky sú tu fakt na prd. Škriabeš sa hore, hľadáš stupíky na mačky a pritom ti hrozí pád ako z veľkej knihy.

Aby som však nepredbiehal udalosti, do steny sme nastúpili vo štvrtok veľmi skoro ráno. Nástup bol spoločný s viacerými cestami, ktoré sa po približne päťsto metroch rozdeľujú. Až potiaľto bolo lezenie v parádnom tvrdom ľade. Náš výstup sa oddelil nad trojuholníkovou stenou a pokračoval medzi skalami hlbokým snehom na pilier, ktorým sme križovali na strmé ľadové pole. Tam sme zriadili prvý bivak. Mysleli sme, že to odtiaľto dolezieme až na vrchol a zostúpime ešte v ten deň, ale prekazila nám to strmá stena, ktorou sme liezli ďalej. Tenký trieštivý ľad nalepený na skale alebo len snehom posypané police a pod nimi hladké platne.

Také bolo lezenie v severnej stene Les Droites (4000 m.n.m.).

Prvovýstup „BON VOYAGE“ IV/V M7, 1100m, 12.-14.1.2006
Dodo Kopold & Gabo ČmárikZoznam základných vecí :
  • sada Camalotov, 12 skrutiek do ľadu, 6 skôb, čoky, slučky, dvojité laná
  • upravené bivakovacie vrece, dva tenké páperové spacáky Y&Y, alumatku, stravu Real, varič, snežnice
  • páperky, nepremokavé oblečenie, ... 


Stránka vznikla v rámci projektu EXPEDITION.SK - zadarmo vytvoríme stránky vašich expedícií.